מיסוי בינלאומי

accountant-1238598_640 (1)

מיסוי בינלאומי נחשב לאחד מהתחומים המעניינים והקשים ביותר להתמקצעות בתחום המשפט, כדי להבין איך עולם המיסוי הבינלאומי עובד צריך לשלוט במערכות חוקים רבות, מקומיות ובינלאומיות וכדי לדעת כיצד לסייע ללקוח להפחית למינימום את תשלומי המס העתידיים שלו צריך להיות בעל ניסיון ותושייה.

למה צריך לדאוג ממיסוי בינלאומי?

עבודה מתגמלת באחת ממדינות העולם, רווח כלכלי בולט או סתם חוויה חד פעמית הן סיבות שמושכות ישראלים רבים לצאת לרילוקיישן. בשוק גלובלי ודינאמי גבולות מדינתיים לא מהווים מחסום בפני מי שרוצה להצליח בגדול.

כך, עובדים ישראלים שיוצאים לחו"ל, אנשי עסקים שמנהלים קשרים עסקיים או אפילו את רוב עסקיהם עם גורמים זרים צריכים להבין כיצד לנהל את אופן תשלום המס שלהם, מה הדרך הטובה ביותר מחד וחוקית מאידך לצמצם את תשלומי המס.

מבחן מרכז החיים

עובד ישראלי שיוצא לחו"ל ורוצה להימנע מתשלום מסים צריך להוכיח לרשויות המס כי מרכז חייו נמצא באותה מדינה שאליה עבר, רשות המסים מייחסת חשיבות רבה למבחן זה ותושבים רבים שחזרו מעבודה בחו"ל נאלצו להתמודד עם אנשי הרשות, רק לאחרונה התפרסם סיפורה של בר רפאלי שהתקשתה להוכיח כי ניהלה את חייה בעיקר בחו"ל.

כדי לקבל  פטור מתשלום מיסים בישראל, העובד צריך להראות לרשות המיסים כי  מרכז חייו מתנהל במדינה שאליה הוא עבר, חלק מהקריטריונים אליהם  מייחסת רשות המסים חשיבות הם מקום המגורים בו העובד מתגורר ברוב חודשי השנה, האם משפחתו עברה איתו למדינה החדשה, כמה ימים בפועל בילה העובד בישראל ועמה בילה במדינה בה הוא עובד, היכן העובד מייצר את רוב ההכנסה שלו ואיפה חשבון הבנק הפעיל שלו שוכן.

מעבר לשלב ההוכחות יש גם מספר קריטריונים קשיחים שהעובד צריך לעמוד בהם לפני קבלת החזרי המס והפטורים הדרושים,:

  • על העובד לשהות עד ל-183 ימים בישראל ברצף או בחלקים במהלך השנה שבעבורה מוגשת בקשה להחזר מס.
  • לאורך השנתיים שלפני הגשת הבקשה העובד שהה לכל היותר 425 ימים במדינה ובשנה המס שלגביה מוגש הפטור פחות מ-30 ימים.

מבחנים אלה קשיחים לחלוטין ואי עמידה בהן תוביל בסבירות גבוהה לדחיית הבקשה, מבחינת רשות המיסים מי שלא עומד בתנאים אלה לא עבר באופן קבוע למדינה אחרת ולכן לא זכאי לפטור. לעומת זאת, מי שיצליח להוכיח כי מרכז חייו עבר למדינה יקבל מהמדינה פטור מתשלום מיסים על הכנסותיו.

פרמטר אחר שמשפיע על המיסים שישולמו על ידי העובד שיוצא לחו"ל קשור בהסכמי מניעת כפל מס, המדינה חתומה על הסכמים עם מספר גדול של מדינות שמסדירות את הנושאים האלה בדיוק, יציאה למדינה כזאת מפשטת את התהליך ועוזרת לקבל את הפטור בתנאים פשוטים יותר.

כדי לקבל פטור מתשלום מסים בישראל צריך לפנות לרשות המיסים בבקשה מסודרת, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בענייני מיסוי בינלאומי בהגשת הבקשה כדי להגדיל את הסיכויים שהיא תתקבל, לבקש יש לצרף מסמכים שיעידו כי מרכז החיים של המבקש עבר לחו"ל, כאשר מיד לאחר קבלת הבקשה בחינתה ואישורה העובד יוכל להפסיק לשלם מיסים בישראל.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest